طراحی لبخند

لبخند اولین تصویری است که دیگران از شما خواهند داشت ، کاملا منطقی است که شما دوست داشته باشید لبخندی زیبا، دلنشین با دندان هایی درخشان ، سفید، زیبا و سالم داشته باشید. لبخند زیبا ، دندان های سالم ، لثه سالم یکی از نشانه های سلامت جسمی و روحی انسان هاست ، با داشتن دندان های سالم و طراحی لبخند دلنشین افراد در روابط اجتماعی راحت تر می خندند و سعی نمی کنند جلوی دهان خود را بگیرند یا نخندند، بنابراین با خیال راحت و بدون استرس از دیده شدن دندان های پوسیده ، شکسته یا بدرنگ از ته دل خواهند خندید .

شاید بارها شنیده باشید که شخص به علت وضعیت نا مناسب دندانی و طرح لبخند نا زیبا موقعیت های شغلی را از دست می دهد ، در فعالیت های اجتماعی شرکت نمی کند ، و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است.

لبخند سالم و دلنشین تاثیر عمیق و ماندگاری روی بیننده خواهد داشت و شخص مثبت و با اعتماد به نفس بالا در فعالیت های اجتماعی ، شغلی و خانوادگی حضور خواهد یافت.

طبق تحقیقات آکادمی زیبایی آمریکا بیش از 99% بزرگ سالان آمریکایی اعتقاد دارند که لبخند یکی از مهم ترین فاکتور ها در روابط اجتماعی و موقعیت های کاری و شغلی است. به همین علت افراد زیادی هستند که به دنبال بهبود زیبایی و اصلاح طرح لبخند و افزایش اعتماد به نفس خود هستند.

طبق تحقیقات لبخند زیبا و دلنشین دومین فاکتور زیبایی صورت (اولین فاکتور چشم) است . طرح لبخند زیبا حاصل تلفیق اجزا صورتی و دندانی است . این اجزا شامل تناسب کلی شکل و پروفایل صورت با طرح لبخند،رنگ پوست صورت ،فرم لب ها و گونه ،فرم و طرح لثه، فرم، رنگ و موقعیت دندان ها می باشد. در واقع ترکیب این اجزا یک منحنی ایجاد می کند که به خط لبخند مشهور بوده و باعث ایجاد چهره دلنشین، شاد و مثبت خواهد شد.

مهم ترین مساله در طراحی لبخند تشخیص و طرح درمان درست است. این دانش و هنر متخصص زیبایی و پروتز است که صورت و لبخند هر شخص را آنالیز نموده و روابط میان اجزای صورت را به خوبی بشناسد، و بهترین طرح درمان را ارائه دهد.

منظور از اصلاح طرح لبخند، یا طراحی لبخند چیست؟

طراحی لبخند مجموعه ی درمان هایی است که روی دندان ها یا لثه صورت می گیرد ،تا لبخند دلنشین ایجاد گردد. این درمان ها شامل لمینیت های سرامیکی، ونیر های کامپوزیتی ، بلیچینگ (سفید کردن دندان)، روکش های سرامیکی برای دندان های به شدت تخریب شده ، و ایمپلنت دندان جهت جایگزینی دندان های از دست رفته است. گاهی نیاز به یک جراحی لثه زیبایی هم وجود دارد . روش دیگر ارتودنسی است که بیشتر برای دندان های سالم تجویز می گردد.

طراح واقعی لبخند و سیستم جونده خداوند متعال است که برای هر شخص بر اساس فرم صورت و شخصیت او کاملا اختصاصی طراحی نموده و به بهترین نحو در فرم صورت هر شخص قرار داده است . مادامی که این ترکیب و هارمونی زیبا را دارید نیاز به درمان اندک و گاهی اصلا لزومی به تغییر طرح لبخند نیست .

در طراحی لبخند برخی درمان ها ضروری است ، مثلا در صورتی که میزان لثه و یا فرم آن نا مناسب باشد، یا دندان ها پوسیده و شکسته باشد …

برخی از درمان ها نیز اختیاری هستند ، مثل رنگ دندان که ممکن است دندان ها سالم اما دچار تغییر رنگ شده باشند .

سوال این است که در درمان های اختیاری چه جیزی را دوست ندارید و فکر می کنید که به تغییر نیاز دارد؟

بدرنگی

زمانی که رنگ دندان ها مطلوب نیست یا شما ممکن است دندان های بلندتر و برجسته تری دوست داشته باشید .

در این جا لازم است پس از تشخیص و ارائه طرح درمان درست و زیبا شما هم نظرات خود را به دندانپزشک متخصص انتقال دهید تا بهترین طرح برای شما برنامه ریزی شود .

طراحی لبخند دیجیتال چیست ؟ (Digital smile design)

اساس سیستم های طراحی لبخند اندازه گیری سیستم های صورتی و دندانی در علم زیبایی است. سابقه تحقیقات در ارتباط به نسبت های صورتی به عهد باستان بر می گردد . در آن زمان پیکر تراشان و مجسمه سازان از نسبت طلایی (Golden Ratio ) توصیه شده توسط pythagorus استفاده می کردند . بسیاری از اجزای بدن از جمله چشم و دندان ها از این نسبت طلایی تبعیت می کنند.

بعد ها لئوناردو داوینچی ارتباط بیشتری بین نسبت های صورتی یافت و آن ها را با نام ” نسبت های الهی Divine proportion نام گذاری نمود.

در چهره های ایده آل این نسبت ها هم خوانی بیشتری با هم دارند و در واقع برای طراحی لبخند از این نسبت ها استفاده می شود .

اساس نرم افزار های طراحی لبخند هم همین نسبت ها است ، یعنی نرم افزار با آنالیز فرم صورت نسبت طلایی ، نسبت الهی ،زیباترین فرم و شکل و طرح دندان و طرح لبخند جهت صورت هر شخص را ارائه خواهد داد.

طراحی لبخند دیجیتال شامل یک نرم افزار است که به دندانپزشک متخصص و تکنسین لابراتوار اجازه می دهد که طراحی فرم و طرح لبخند را قبل از انجام هرگونه درمانی در کامپیوتر انجام داده و بیمار نتیجه نهایی را قبل از شروع کار ببیند و راجع به آن اظهار نظر نماید .

برای این کار لازم است از صورت ، دندان ها ، و لبخند بیمار فتوگرافی تهیه شده و در نرم افزار کامپیوتری بر اساس نسبت های صورت آنالیز شود .

لامینیت سرامیکی

لامینیت سرامیکی لایه بسیار نازکی اط سرامیک (پرسلن ) دندانی بوده که بسیار زیبا می باشد . این درمان جهت دندان های نا مرتب یا دچار نقص،بدرنگی، پوسیدگی تجویز می شود و زیبایی بی نظیری ایجاد می کند. ضخامت انواه قدیمی تر حدود 0.5 -0.9 میلی متر و انواع جدید و مردن تر حدود 0.3 میلی متر است . این لامینیت ها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته می شوند و با چسب مخصوص روی دندان چسبانده می شوند.

مزایا

لامینیت سرامیکی زیبایی فوق العاده ای دارد ، نسبت به ونیر کامپوزیتی بسیار زیباتر بوده و دوام و طول عمر بیشتری دارد .

به دلیل اینکه ساخت آن ها در لابراتوار صورت می گیرد. معمولا اندازه و تناسب بهتری نسبت به ونیر کامپوزیتی دارند.

معایب

در صورتی که دندان های شخص برجسته باشند، نیاز به تراش دندان وجود دارد که البته در حد 0.5 میلی متر است ، اما اگر دندان ها خیلی برجسته نباشد می توان از انواع بدون تراش به نام لنز تماسی (Contact Lens) استفاده نمود .

این لامینیت ها نیاز به قالب گیری داشته و معمولا هزینه بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت ها دارند .

روکش های تمام سرامیک

روکش تنها زمانی ساخته می شود که دندان ها به شدت تخریب شده اند و یا دچار پوسیدگی وسیع و یا شکستگی شده اند و درمان های دیگر مثل لمینیت نمی تواند مانع شکسته شدن آنها شود .در این حالت جهت زیبایی حداکثر از روکش های سرامیکی استفاده می شود .انواع مختلفی از روکش های تمام سرامیک وجود دارد مانند روکش های زیرکونیا، IPS و … که بسته به شرایط دهان و دندان هر شخص باید انتخاب شوند.

مزایا

روکش های تمام سرامیک زیبایی حداکثر مشابه لمینیت سرامیکی دارند و دندان ها را حفاظت نموده و از شکسته شدن آنها ممانعت می کند.به علاوه به علت حذف فلز واکنش بافت های بدن کمتر شده و بافت های بدن با مواد سرامیکی سازگاری بالاتری دارند. بنابراین ریسک التهاب و بدرنگی لثه کاهش می یابد.

معایب

در تجویز این طرح درمان باید تمام جوانب را در نظر گرفت و حتما لزوم درمان مشخص گردد.به هر حال میزان تراش دندان در این درمان از لیمنیت بیشتر است.

جراحی زیبایی لثه

گاهی هنگام لبخند زدن میزان زیادی از لثه دیده می شود که باعث کاهش جذابیت لبخند خواهد شد.

معیار زیبایی طرح لبخند این است که هنگام لبخند، لب بالا هم سطح لثه دندان های فک بالا باشد.اگر در این حالت لثه زیادی پدیدار شود نیاز به جراحی زیبایی لثه دارد.اما این جراحی باید با ظرافت کامل صورت بگیرد.جهت این امر از تکنیک های مدرن و نوین الکتروسرجری،رادیو سرجری و لیزر جهت کاهش میزان زخم و خونریزی و حذف بخیه استفاده می شود .

مزایای جراحی زیبایی لثه

گاهی با انجام جراحی زیبایی لثه شخص به درمان دیگری مثل لمینیت نیاز نخواهد داشت چرا که این جراحی زیبایی طول دندان ها را کشیده تر و زیبا تر نموده و لثه پدیدار در لبخند را حذف می کند.برای افرادی که نیاز به این درمان دارند زیبایی بی نظیری با این عمل ایجاد خواهد شد.

معایب

باید مراقب بود که این درمان به لثه و استخوان اطراف دندان ها صدمه وارد کند و فقط در صورت لزوم باید صورت بگیرد تا خطر لقی دندان ها از بین برود.

بلیچینگ دندان

بلیچینگدر طول عمر دندان ها ، موارد و عوامل متعددی روی رنگ آنها اثر می گذارند و باعث تغییر رنگ و ظاهر آنها می شوند.زردی دندان ها که در نهایت منجر به پوسیدگی زود هنگام آن ها می شود ، می تواند با روش های علمی و اصولی دندان پزشکی اصلاح و رفع شود .
عوامل بسیاری در زرد شدن دندان ها تاثیر گذار هستند ، این عوامل می توانند منشا خارجی (چای، قهوه، انواع نوشیدنی ها و غذاهای رنگی یا دهانشویه ها) یا داخلی (قرارگرفتن فرد در معرض فلوراید یا بعضی آنتی بیوتیک ها قبل از رویش دندان ها، تغییر رنگ در اثر افزایش سن، یا تغییر رنگ ناشی ازمواد عصب کشی یا پر کننده دندان ها) داشته باشند..
یکی از روش های موثر برای از بین بردن زردی دندان ها ، بلیچینگ کردن دندان است ، که می تواند آثار بد رنگی را از بین ببرد و لبخند شما را زیبا و جذاب نماید.
بلیچینگ در دو روش مطب و منزل قابل انجام است و فرد معمولا به استفاده هم زمان هر دو روش برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل نیاز دارد .

بلیچینگ مطب:

بلیچینگ دندان
بلیچینگ پروسه شیمیایی سفید کردن مواد است که از اواسط قرن نوزدهم میلادی در دندانپزشکی معرفی شد و امروزه برای سفید کردن رنگ دندان ها و بهبود ظاهر آنها کاربرد گسترده ای یافته است.
در دندانپزشکی این پروسه با استفاده از محصولات حاوی پراکسید هیدروژن و به صورت پروسه ای در مطب دندانپزشک یا در منزل اما با نظارت دندانپزشک صورت میگیرد.
…. پروسه مطبی با غلظت ۳۰-۳۸٪ هیدروژن پراکسید و معمولا با کمک نور (لایت کیور) صورت میگیرد و با توجه به اثرات سوزاننده پراکسیدها بر مخاط، نظارت دقیق دندانپزشک و محافظت از لثه ضروری است.
بلیچینگ در منزل پس از ساخت وسیله ای اختصاصی توسط دندانپزشک و با کاربرد غلظت ۳.۵ تا- ۶.۵٪ هیدروژن پراکسید یا ۱۰ تا ۲۰٪ کربامید پراکسید صورت میگیرد. مدت استفاده بستگی به نوع و غلظت ماده و شرایط دندانها دارد.
معمولا برای رسیدن به بهترین پاسخ، نیاز به ترکیبی از پروسه بلیچینگ مطبی و بلیچینگ در منزل است.
…. غیر از این دو روش، مواد سفید کننده به صورت ترکیبات خمیر دندان، پودرهای سفید کننده، یا چسب های سفید کننده هم موجودند که غلظت کربامید پراکسید در آنها کمتر از ۶٪ بوده و بدون نظارت و تجویز پزشک قابل استفاده اند. با این حال کاربرد دراز مدت اینگونه محصولات نیز می تواند عوارضی در پی داشته باشد و توصیه نمی شود.
لازم به ذکر است که در صورت کاربرد بدون نظارت مواد بلیچینگ عوارض ناخواسته متعددی نظیر افزایش تخلخل و حساسیت دندان ها و کاهش استحکام آنها می تواند رخ دهند.

بلیچینگ 2

روش انجام پروسه بلیچینگ:

پروسه بلیچینگ مطبی به این شکل است که ابتدا دندانها تمیز می شوند، و رنگ مورد نظربا کمک راهنمای رنگ انتخاب می شود. سپس برای محافظت از لثه ماده ای پوشاننده روی آن قرار داده می شود. ماده بلیچینگ روی دندان های مورد نظر قرار داده می شود و با استفاده از نور با طول موج ویژه و در مدتی مشخص عمل سفید کردن دندانها صورت می گیرد. پس از رسیدن به رنگ مطلوب پروسه مطبی به اتمام می رسد یا در صورت لزوم با پروسه بلیچینگ در منزل تکمیل می گردد.

بلیچینگ دندان 1
در روش بلیچینگ در منزل، پزشک پس از گرفتن قالب دندان ها و ساخت وسیله ای اختصاصی، ماده بلیچینگ با غلظت پایین را به بیمار تحویل داده و بر اساس غلظت آن نحوه کاربرد را توضیح می دهد.

بیلیچینگ دندان
عوارض بلیچینگ:

پس از بلیچینگ ممکن است دندانهای تا مدتی به سرما حساس شوند. دندانپزشک برای بهبود این وضعیت خمیر دندان ضد حساسیت تجویز می کند یا در صورت شدید بودن مشکل روشهای درمانی لازم را به کار میبرد. درد یا سوزش لثه یا گلودرد یا ایجاد نقاط سفید رنگ روی لثه هم می تواند در مواردی رخ دهد. این عوارض اغلب موقتی بوده و ظرف چند روز تا چند هفته برطرف خواهند شد.

نکات مهم:

• باید توجه داشت که رنگ نهایی حاصل از بلیچینگ لااقل تا ۲ هفته بعد از انجام پروسه تثبیت نمی شود. این مسأله بویژه در صورتی که قرار باشد پروسه ترمیم یا پروتز در دهان انجام شود مهم است.
• هیچ ماده بلیچینگی با هیچ غلظتی قادر به ایجاد رنگبیش از حد سفید غیر عادی که مورد نظر برخی بیماران است نمی باشد.
• انجام پروسه بلیچینگ در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود چون اثربالقوه ماده بلیچینگ بلعیده شده بر جنین یا نوزاد نامشخص است.
• ماده بلیچینگ روی ریشه دندان به اندازه تاج موثر نیست. لذا در مواردی که تحلیل لثه وجود دارد، رنگ زرد بخشی از دندان که مربوط به ریشه است پس از بلیچینگ مشخص خواهد بود و سفید نمی شود.
• سفیدی دندانها تا حدود ۳ سال دوام خواهد داشت، البته این مدت در افراد مختلف متفاوت است و در صورت مصرف مواد رنگی، کشیدن سیگار و عدم رعایت مناسب بهداشت کاهش خواهد یافت.
• در صورت بازگشت رنگ نامناسب، پروسه بلیچینگ مجددا قابل انجام است اما فواصل انجام این پروسه نباید کمتر از ۶ ماه باشد.

ونیر کامپوزیت

کامپوزیت یک ماده رزینی زیبایی جهت ترمیم پوسیدگی ها ،اصلاح بدشکلی ها و بد فرمی ها و حذف فاصله های بین دندانی است .بعد از آماده سازی دندان ،رزین های کامپوزیتی توسط یک لایه باندینگ به سطح دندان می چسبند که قدرت و چسبندگی این باند زیاد است ، به نحوی که سال ها بر روی سطح دندان خواهد ماند .

مزیت ونیر کامپوزیت ها

از مهم ترین مزیت های ونیر کامپوزیت ها عدم تراش یا نیاز به حداقل تراش دندان ها است.به علاوه این درمان در یک و یا حداکثر دو جلسه در مطب قابل انجام است و نیاز به قالب گیری و ساخته شدن توسط لابراتوار ندارد.در صورتی که این ترمیم ها دچار لب پریدگی شوند اصلاح آنها بسیار راحت و سریع صورت خواهد گرفت و نهایتا اینکه معمولا هزینه کمتری نسبت به لمینیت سرامیکی دارند.

معایب ونیر کامپوزیت ها

بهر حال نسبت به لمینیت های سرامیکی ماندگاری رنگ و طول عمر در این روش ها کمتر خواهد بود. زیبایی لمینیت سرامیکی به مراتب بیشتر از ونیر کامپوزیتی است و و دوام و طول عمر آن هم بیشتر است .

چه کسانی کاندیدای طراحی لبخند هستند

طراحی لبخند جهت کسانی که نواقصی در دندان ها ( مثل پوسیدگی،شکستگی، بدرنگی،بدفرمی) باشد دارند، یا یک یا چند دندان را از دست داده اند، مورد نیاز است .

گاهی شما فاکتوری را در طرح لبخند دوست ندارید، مثلا رنگ دندان ها ، و یا اینکه احساس می کنید باید تغییر مثبتی در دندان های شما ایجاد شود ، و یا اینکه دندان های شما نمای زیبایی ندارد ، در این موارد نیز می توان از درمان زیبایی یا اصلاح طرح لبخند استفاده کرد .

افرادی که لبخند سالم و نسبتا مناسبی دارند ، دندان های کاملا سالم و نسبتا مرتبی دارند ، و لثه آن ها دچار مشکل نیست (کوتاهی و یا بلندی بیش از اندازه لثه) کاندید اصلاح طرح لبخند نمی باشد.

مهم ترین مساله آنالیز دقیق فرم صورت ، بینی، لثه، لب و گونه و دندان ها توسط متخصص و ارائه بهترین درمان است .